6/03/2014

BEBEK JİMNASTİĞİ        Bebeğin gelişimini engellememek ve kalça çıkıklarına sebep olmamak için kundaklanmaması gerekir. Jimnastik yaklaşık olarak 4’üncü aydan itibaren yapılabilir. Jimnastik için en uygun zaman, yemek öncesidir. Hareketler bebek hoşlandığı takdirde yapılmalı ve bebek, jimnastik için kesinlikle zorlanmamalıdır.
        Yapılan araştırmalar, zayıf bebeklerin jimnastik sayesinde daha çabuk kilo aldıklarını göstermiştir. Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini de geliştirdiği saptanmıştır. Bunların dışında bebeğin bacak ve kollarına zorlanmadan yaptırılan hareketler bebeği rahatlatıp, sakinleştirir. Cildini korur, kan dolaşımını arttırır, iç organlarını uyarır ve sindirim bozukluklarını giderir. Jimnastik, yalnız vücudu geliştirmekle kalmaz, uyku saati geldiğinde uyumayan ve huysuzluk eden bebekler için de çok etkili bir yöntemdir. Bebekle anne arasındaki sıcak bağı güçlendirir, bebeğe mutluluk ve haz verir.

Kolların Sıra ile Açılıp Kapanması

Sıra ile bir kol açılırken diğer kol bükülür, ayrıca iki kol aynı zamanda açılıp kapatılır.

Kolun Daire Şeklinde Çevrilmesi
Bebek, yetişkinin baş parmağını kavrar. Yetişkin, bebeğin bileğinin üstünden tutar. Kollar başın yanında çevrilerek (daire şeklinde) hareket yaptırılır. Hareket, ters yönde de tekrarlanmalıdır.

Kolların Çapraz Hareketi
Her iki kol yana açılır. Göğsünün üzerinde çapraz kavuşturulur.


Bacakların Kaldırılması ve Bükülmesi
Yetişkin, bebeğin ayak bileklerinden tutarak ayakların birini yukarı kaldırırken, diğerini dizinden bükerek aşağıya indirir.

Bacakların Dizlerden Bükülüp Düzeltilmesi
İki bacak yukarı kaldırılır ve aşağıya doğru dizden bükülür.

Ayakların Daire Şeklinde Hareketi
Ayaklar yukarı kaldırılır. Sonra daire şeklinde döndürülü.

Gövde Hareketi
Yüzükoyun pozisyonda, gövdenin üst kısmının yukarıya doğru kaldırılmaya çalışılması ve sırt üstü yatarken, ellerden çekilerek vücudun oturma pozisyonuna getirilmesidir.

Ayak Bileklerinden Tutulup Gövdenin Kaldırılması
Bebeğin yüzükoyun pozisyonda iken ayak bileklerinden tutulup, kollarından destek alacak şekilde yukarı doğru kaldırılmasıdır. Bu hareket, aynı zamanda dayanma fonksiyonunun gelişimine yardım eder. 6-8 aylardan itibaren yapılır.

Ayaktan Tutulup, Baş Aşağı Sarkıtma Egzersizi
Bebek, ayak bileklerinden kavranarak aşağı doğru sarkıtılır, sonra yavaşça karın üzerine yatırılır.

25-36 aylık çocukta ihtiyaç, gelişimle artar. Bunun için de çocuğun hareket becerilerini geliştirmek üzere yürüme, koşma, tırmanma vb. hareketleri yapabileceği çeşitli fırsatlar sağlanmalıdır.

-
-
-
             -             
                                                                                                                                           Sevgiler
Tuğçe Karakoç


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder